Sikeres kármentesítési projektet valósított meg az EU-Fire Csoporthoz tartozó Magyarországi Innovációs Környezetvédelmi és Kármentesítő (MIKK) Kft. A neves szakértőket és kutatóműhelyeket (Bay Zoltán Kutatóintézet, Biocentrum Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Kft.) bevonó projektet a Szellemi Tulajdon nemzeti Hivatala.
Az előtörténet röviden úgy hangzik, hogy az egykori Magyar Optikai Művek (MOM) mátészalkai gyáregységeinek területe erőteljesen szennyezett volt – úgynevezett illékony klórozott szénhidrogénnel. Ami nem torpant meg a valamikori MOM „földjeinek” határánál, hanem önkormányzati területeket is megfertőzött. A város gyorsan reagált a problémára, és a környezeti károk mielőbbi csökkentését sürgette.
A megoldást a MIKK projektje jelentette, amelyik egy új, hatékony kármentesítési technológiát ígért.
A vállalkozás nem egy eddig ismeretlen eljárás fejlesztésébe fogott, azt tartotta célravezetőnek, hogy korábban sikeres résztechnológiákat együttesen alkalmazzon, így alkotva meg egy jobb kármentesítési gyakorlatot. Így a biológiai alapon működő bioremediációt és a kémiai-fizikai elven működő nanovas oxidációt „gyúrta össze”.
Az eredmény pedig egy hatékonyabb technológia lett, amelyik olcsóbb is: a szükséges nanovas mennyisége ugyanis ötödére csökkent.
Azaz ennek a módszernek a segítségével költséghatékonyabban csökkenthető a célterület szennyezésének koncentrációja a kitűzött határérték alá, ezzel párhuzamosan a potenciális humán egészség és az ökológiai kockázat elfogadható szinten tartható.
A kifejlesztett új innovatív technológia a hasonló jellegű, állami felelősségi körbe tartozó területek hatékony kármentesítését is elősegítheti, valamint az arra fordítandó költségeket és időt a töredékére csökkentheti.